عاشقان امام علی علیه السلام

علل و عوامل شکل گیری روابط بحرین با اسرائیل
علل و عوامل شکل گیری روابط بحرین با اسرائیل shia muslim                   

هر چند منامه گاهی تظاهر به دشمنی با رژیم صهیونیستی می کند، اما سیاست های بحرین به ویژه پس از انتشار اسناد ویکی لیکس نسبت به این رژیم برملا و علنی شد و روابط میان دو طرف رشد کرد.

بر اساس افشاگری سایت ویکی لیکس، خالد بن احمد آل خلیفه وزیر خارجه بحرین بارها آمادگی خود را جهت دیدار با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرده است.

او همچنین به بهانه پیشبرد فرآیند صلح خاورمیانه اعلام کرده که آماده دیدار با مقامات صهیونیستی است.
در همین راستا روزنامه هاآرتص به روابط محرمانه در سطح بلندپایه میان تل آویو و منامه طی سال های اخیر اشاره و خاطرنشان کرده که مقامات دو طرف بارها در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل و کنفرانس اقتصادی داووس با یکدیگر دیدار کرده اند و در همین راستا پادشاه بحرین هودا عزرا نونو یهودی بحرینی را به عنوان سفیر این کشور در آمریکا طی سالهای 2008 تا 2013 برگزید.

هاآرتص همچنین نوشت: وزیر خارجه بحرین با تزیپی لیونی رییس حزب کادیما در زمان تصدی پست وزارت خارجه رژیم اسراییل طی سالهای 2007 تا 2009 روابط تنگاتنگی داشت.

در همین رابطه سلمان بن حمد آل ثانی ولیعهد بحرین در 6 ژوئیه 2009 مقاله ای در واشنگتن پست با عنوان 'اعراب باید با اسراییلی ها سخن بگویند'، نوشت و طی آن از حکمرانان عرب خواست تا طرح سازش اعراب را فعال کنند؛ وی در این مقاله ابراز امیدواری کرد تا سران جهان عرب به او اقتدا کنند.

پس از انتشار این مقاله در روزنامه مزبور، سفیر آمریکا در منامه با خالد بن احمد آل ثانی وزیر خارجه بحرین دیدار کرد و خالد آمادگی کشورش را برای ازسرگیری تماس با دولت نتانیاهو اعلام کرد.

خالد گفت که بحرین آماده دیدار رو در رو با مقامات اسراییلی در چارچوب کنفرانس بین المللی و انجام گفتگوی مستقیم با آنان به منظور به جریان انداختن رویکرد صلح با جهان عرب است.

در 20 اوت سال 2009(29 مرداد ماه 1389) معاون سفیر آمریکا در منامه با مشاور وزیر خارجه بحرین دیدار کرد و مشاور مزبور به اطلاع وی رساند که ولیعهد و وزیر خارجه آل خلیفه آمادگی دارند تا در چارچوب مجمع عمومی سازمان ملل با رسانه های گروهی اسراییل(رژیم صهیونیستی) مصاحبه انجام دهند.

اسناد فاش شده توسط ویکی لیکس نشان می دهد که آل خلیفه طی سال های 2005 تا 2009 در راس اردوگاه مخالف ایران قرار داشت و قوی ترین همپیمان آمریکا بشمار می رفت و خواستار حل و فصل مساله فلسطین است تا 'همگی با هم علیه ایران شویم.'

سند محرمانه شمار ٠٥MANAMA٢٣٠ مورخه 16 فوریه 2005 محتوای گفتگوی حمد بن عیسی آل خلیفه پادشاه بحرین با ویلیام مونرو سفیر آمریکا در منامه را انتشار داده است.

پادشاه بحرین طی این دیدار گفت که از محمد عبدالغفار وزیر اطلاع رسانی این کشور خواسته تا در اطلاعیه ها و بیانیه های رسمی از رژیم اسراییل به عنوان دشمن نام نبرد.

حمد بن عیسی تاکید کرده که منامه با تل آویو در سطح امنیتی و با موساد در سطح اطلاعاتی رابطه دارد.

رژیم بحرین هیچگاه روابط خود با رژیم اسراییل را قطع نکرد و مقامات بحرینی و اسراییلی ظرف چند سال گذشته با یکدیگر دیدار داشته اند. مواضع رسمی مقامات بحرین ثابت می کند که منامه در حال ابراز محبت نسبت به تل آویو و نزدیک شدن به آن است و می خواهد به آمریکایی ها ثابت کند که در صورت فراهم آمدن شرایط مناسب آماده بهبود علنی روابط با رژیم اسراییل هستند.

رژیم آل خلیفه محرمانه با رژیم صهیونیستی رابطه دارد و بر سر آن سرپوش می گذارد و تنها روابط و دیدارهای علنی شده را انتشار می دهد.

به نوشته دو روزنامه انگلیسی گاردین و ایندیپندنت، مقامات بحرین به خطوط هوایی اسراییل اجازه داده اند تا از حریم هوایی بحرین استفاده کنند و سفارت خانه و دفاتر تجاری برای خود در بحرین تاسیس کند و به توریست های اسراییلی دارای گذرنامه با مهر اسراییل اجازه ورود به بحرین را می دهند.

تحقیق به عمل آمده در مورد روابط اقتصادی و سری و بهبود مناسبات نشان می دهد که تماسهای سازمان یافته میان دو طرف از سال 2001 به این سو آغاز شده است و دو طرف روابط مهمی در زمینه های اقتصادی دارند و آمریکا و رژیم اسراییل نگران آن هستند که بحرین به دست مخالفان رژیم آل خلیفه بیفتد.

به نوشته روزنامه صهیونیستی معاریو، سازمان اطلاعات بحرین برای سرکوب قیام مردمی در این کشور از موساد کمک گرفته است زیرا موساد در رویارویی با انتفاضه فلسطین بسیار با تجربه است.

دو روزنامه صهیونیستی هاآرتص و یدیعوت آحارانوت نیز رابطه میان رژیم اسراییل و بحرین را جدی توصیف کرده اند.

گزارش این دو روزنامه حاکی است که رابطه دو طرف برای ناظران سیاسی در منطقه و جهان دیگر یک موضوع محرمانه و مخفیانه بشمار نمی رود. به ویژه با توجه به اینکه جنبش مسالمت آمیز و اعتراض آمیز ملت بحرین بسیاری از مسائل را در این خصوص برملا کرد.

منبع:سایت مصاف[ یکشنبه 1394/08/24 ] [ 06:08 ق.ظ ] [ علی نوائی ] [ نظرات() ]

مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic